Oferta pracy - sekretarka
Centrum ogłasza nabór na stanowisko sekretarki. Oferta pracy aktualna 15 dni.
Centrum ogłasza nabór na stanowisko sekretarki. Oferta pracy aktualna 15 dni.
Drodzy Czytelnicy, strona domowa Centrum jest obecnie w całości aktualizowana. Zakończenie prac planowane jest w połowie listopada br. Jeżeli nie było informacji, której szukaliście, bądź była nieaktualna, przepraszamy i zarazem zapraszamy do odwiedzenia strony ponownie, pod koniec listopada. |
Centrum kontynuuje obecnie prace rozpoczęte w 2017 roku, związane z rozbudową zasobów kolekcji przyrodniczej "Natura Silesiae" w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. W roku bieżącym zaplanowano wysyłkę pism z propozycją współpracy w zakresie udostępnienia wybranych wydawnictw przyrodniczych do większości miast i gmin w województwie śląskim (do części materiały wysłane zostały w latach ubiegłych) oraz wybranych instytucji i organizacji przyrodniczych. Wszystkie prace związane z tworzeniem zasobów cyfrowych przez Centrum realizowane są bezpłatnie w Społecznej Pracowni Digitalizacji Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.
Zapraszamy do współpracy instytucje, organizacje, osoby itp. posiadające prawa autorskie (majątkowe) do materiałów przyrodniczych oraz zainteresowane ich udostępnieniem w kolekcji "Natura Silesiae". Wzór umowy licencyjnej oraz wykazy literatury zamieszczono poniżej do pobrania (patrz: załączniki).
Urzędy Miast/Gmin prosimy o sprawdzenie wykazu publikacji przyrodniczych dla danego Miasta/Gminy, które znajdują się w zbiorach biblioteki Centrum: pobierz wykaz
Katalog zbiorów bibliotecznych Centrum przeglądać można pod adresem: http://biblioteka.cdpgs.katowice.pl
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z panią mgr Agnieszką Wower lub mgr Martą Dudą pod adresem:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 32 757 47 21, 757 47 26
INFORMACJE DODATKOWE
Wsparcie w zakresie cyfryzacji i udostępniania posiadanych materiałów zapewnia Społeczna Pracownia Digitalizacji (SPD) Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, działająca przy Bibliotece Śląskiej. Działalność SPD obejmuje m.in. tworzenie cyfrowych zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej z zaangażowaniem wolontariuszy; bezpłatne instruktaże i szkolenia z zakresu zasad współpracy, digitalizacji, redagowania i publikowania zasobów cyfrowych; wsparcie dla bibliotekarzy z całego kraju, pragnących rozpocząć prace nad własnymi bibliotekami cyfrowymi.
Strona SPD: https://www.sbc.org.pl/dlibra/text?id=spd
Profil FB: https://www.facebook.com/spdsbc
Wsparcie w zakresie cyfryzacji i udostępniania posiadanych materiałów o charakterze kulturowym uzyskać można w ramach projektu "MobiDIG Mobilne Centrum Digitalizacji", realizowanego obecnie przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.
Strona projektu: https://rik.katowice.pl/obserwatorium/mobidig-mobilne-centrum-digitalizacji/
Centrum rozpoczęło kompleksową aktualizację bazy ośrodków edukacji ekologicznej oraz bazy przyrodniczych ścieżek edukacyjnych w województwie śląskim, w oparciu o dane ankietowe oraz publikowane. Bazy utworzone zostały przez Centrum 10 lat temu, w 2009 roku, ale częściowo podlegały bieżącej modyfikacji i aktualizacji. Wszystkich zainteresowanych pomocą w aktualizacji baz prosimy o możliwie pełne wypełnienie odpowiedniej ankiety i odesłanie jej drogą elektroniczną lub listownie, w terminie do końca roku.
Centrum przygotowało ankietę w celu diagnozy potrzeb edukacyjnych nauczycieli/edukatorów i uczniów w zakresie edukacji ekologiczno-przyrodniczej w województwie śląskim.
Prosimy o wypełnienie ankiety w terminie do 30 września 2019 r. wybierając jedną z trzech opcji:
Wyniki ankiety zostaną przekazane do wiadomości Samorządu Województwa Śląskiego, RODN "WOM", Kuratorium Oświaty, WFOŚiGW w Katowicach oraz wybranych, większych ośrodków edukacji ekologicznej, w celu dostosowania regionalnej oferty edukacyjnej do Państwa potrzeb i oczekiwań.
Zachęcamy do wypełnienia ankiety!
W dniu 15 grudnia 1992 roku Zarządzeniem Nr 204/92 Wojewody Katowickiego, Wojciecha Czecha, zostało powołane Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W grudniu 2017 roku przypadała rocznica 25-lecia działalności Centrum.
Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Centrum odbyły się dnia 16 maja 2018 roku w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Patronatu medialnego udzieliły Radio Katowice i Telewizja Katowice.
W ramach obchodów odbyło się seminarium naukowe, krótki koncert muzyczny oraz wystawa zdjęć pracowników Centrum. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przedstawiciele regionalnych organów ochrony przyrody oraz współpracujące z Centrum instytucje i osoby.
Z okazji jubileuszu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zostało odznaczone przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
![]() |
![]() |
Dnia 12 listopada 2012 roku, Sejmik Województwa Śląskiego, Uchwałą Nr IV/28/2/2012, przyjął "Strategię Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030". To pierwszy tego typu dokument o randze regionalnej przyjęty w Polsce.