Botaniczny symbol Niepodległej ze Śląska
Szanowni Państwo!
W dniu 28 października otrzymałem list od Pana Ronalda Winklera z Ornontowic z bardzo interesującą propozycją uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W swoim liście proponuje on wykorzystanie w tym celu swoistego botanicznego symbolu – chimery różanej o narodowych, biało-czerwonych barwach. Nie tylko niezwykłe są kolory płatków róż, hodowanych już od 1937 roku1 w Ornontowicach, ale także zjawisko zaburzenia genetycznego wzrostu tych róż, które jest niezwykle rzadko obserwowane. Panu Winklerowi udało się zaobserwować chimerę różaną tylko raz w okresie 50 lat, w lipcu 2003 roku.
A teraz trochę szczegółów o wymienionej róży, nadesłanych przez nadawcę listu. W kolekcji róż Państwa Winklerów rośnie róża biała odmiany „Dagmar Späth”, która jest mutantem po róży czerwonej odmiany „Joseph Guy” i ma w sobie geny tej odmiany (wg informacji genetyków Uniwersytetu w Hanowerze), które rzadko się ujawniają (wg informacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). W wyniku działania czynników mutagennych można wtedy zaobserwować wśród białych kwiatów również kwiaty z domieszką 1-3 płatków czerwonych, a także kwiaty białe i czerwone na jednej gałązce.
O kolekcji ornontowickich róż Państwo Winklerowie pisali już w numerze 44/2006 i 91/2018 "Przyrody Górnego Śląskiego", można także przeczytać o niej w "Nowinach" z dnia 27.10.2017 r. (http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html).
Świętujmy więc Niepodległą z biało-czerwonymi kwiatami róż z Ornontowic na Górnym Śląsku.
1 Zbiegiem okoliczności jest fakt, iż pierwsze Święto Niepodległości w Polsce było obchodzone w dniu 11 listopada 1937 roku na mocy ustawy sejmowej z dnia 23 kwietnia 1937 roku, podpisanej przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.
Dyrektor
Jerzy B. Parusel