Relacja ze społecznej akcji sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec”

Jerzy B. Parusel | aktualizacja: 18 czerwiec 2019

W dniu 14 czerwca 2019 r. w godzinach od 9.45 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 20 wolontariuszy – pracowników firmy Groupon Shared Services w Katowicach. Zebraliśmy 24 worki śmieci o objętości około 1440 litrów, a także rurę metalową i wiadro… ze stwardniałą zaprawą tynkarską, które służyło za łaźnię wodną miejscowym narkomanom.

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 2

Znaczną część śmieci zebraliśmy wzdłuż ulicy Cegielnia Murcki, przy której parkują – wjeżdżając na teren rezerwatu – samochody odwiedzających szpital w Ochojcu. Aby ograniczyć dewastację rezerwatu, konieczne jest założenie barierek ochronnych wzdłuż drogi.

Czy to już wszystkie śmieci, które zalegały w rezerwacie? Czy to mało, czy dużo? Odpowiedź jest tylko jedna – tych śmieci tam być nie powinno! Jeśli podsumujemy tylko objętość śmieci wyniesionych z tego chronionego prawem obszaru, do którego wstęp jest zabroniony, w latach 2017-2019 to otrzymujemy liczby ogromne i przerażające: 132 worki o objętości około 10940 litrów!

Przyroda rezerwatu „Ochojec” przywitała nas w pełni swej wegetacji, z licznie śpiewającymi ptakami. Przybliżyłem uczestnikom akcji walory przyrody, a także zagrożenia dla rezerwatu – i te przeszłe, i te aktualne. A liczydło górskie – przedmiot ochrony – o tej porze roku obserwowaliśmy już z zawiązanymi zielonymi owocami.

Sprzątanie w rezerwacie odbyło się za zezwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, tym razem bez udziału leśniczego Leśnictwa Ochojec Nadleśnictwa Katowice. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice zapewnił nam rękawice gumowe i worki plastikowe, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podstawiło kontener na śmieci.

Składam podziękowania wszystkim uczestnikom akcji sprzątania i instytucjom ją wspomagającym. Dziękuję w szczególności wolontariuszom z firmy Groupon Shared Services w Katowicach, wśród których były osoby z różnych stron świata. Mam nadzieję, że ze zrozumieniem przyjęli widok śmieci w rezerwacie przyrody „Ochojec” w Katowicach, bo zaśmiecanie planety Ziemia jest problemem globalnym. Ale zbieraliśmy śmieci zgodnie z zasadą – myśl globalnie, działaj lokalnie.

Dyrektor
Jerzy B. Parusel

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 3

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 4

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 1

Zdjęcia ilustracyjne: Jerzy B. Parusel


Relacje z trzech poprzednich akcji, przeprowadzonych w latach 2017-2018, przeczytać można na stronach:

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/328-akcja-sprzatania-rezerwatu-przyrody-ochojec

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/332-druga-akcja-sprzatania-rezerwatu-przyrody-ochojec

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/349-relacja-ze-spolecznej-akcji-sprzatania-rezerwatu-ochojec

Podziel się ze społecznością

×