Konferencja naukowa „Przyroda żywa województwa śląskiego – stan poznania, ochrony i zagrożenia”
Szanowni Przyrodnicy!
W zatwierdzonym planie pracy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska na rok 2020 zostało zaplanowane zorganizowanie jednodniowej konferencji naukowej na temat „Przyroda żywa województwa śląskiego – stan poznania, ochrony i zagrożenia”. Jej celem było podsumowanie dotychczasowych badań nad przyrodą województwa śląskiego, prowadzonych przez instytucje naukowe, towarzystwa i organizacje oraz miłośników przyrody, a także prezentacja ich dorobku. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, zorganizowanie tej konferencji nie jest możliwe. Dlatego postanowiono wydać publikację dotyczącą tematu konferencji w formie raportu o stanie przyrody województwa śląskiego.
Planowane wydawnictwo stanowi wkład Województwa Śląskiego w realizację celów proklamowanej Dekady Bioróżnorodności Organizacji Narodów Zjednoczonych 2011-2020 (United Nations Decade on Biodiversity 2011-2020), którą zapoczątkował w roku 2010 Rok Różnorodności Biologicznej ONZ. Cele badań i ochrony różnorodności biologicznej w województwie śląskim zostały już uwzględnione w Strategii Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030 (przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego w roku 2012) oraz w 6 tomach wydawnictwa seryjnego Raporty Opinie, wydanych przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w latach 2012-2013.
Planowane wydawnictwo będzie monografią, zawierającą zamówione artykuły przeglądowe opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin przyrodoznawstwa oraz artykuły nadesłane przez zainteresowanych badaczy w terminie do 31 sierpnia 2020 r. Wszystkie artykuły będą recenzowane, zostanie powołany Komitet Naukowy oraz Komitet Redakcyjny wydawnictwa. Druk wydawnictwa planowany jest w grudniu 2020 roku.
Artykuły należy przygotować zgodnie ze wskazówkami dla autorów (w załączeniu).
Jerzy Parusel
Dyrektor
„Przyroda żywa województwa śląskiego – stan poznania, ochrony i zagrożenia”
Wydawnictwo podsumowujące dotychczasowe badania nad przyrodą województwa śląskiego, prowadzone przez instytucje naukowe, towarzystwa i organizacje oraz miłośników przyrody.
Komitet Naukowy
Prof. dr hab. Leszek Marynowski
Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego
Prof. zw. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget
Dyrektor Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
Prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
Prof. dr hab. Jacek Gorczyca
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
Prof. dr hab. Adam Stebel
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Prof. dr hab. Jan Żarnowiec
Katedra Ochrony i Inżynierii Środowiska Akademii Humanistyczno-Technicznej w Bielsku-Białej
Dr Roland Dobosz
Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Dr Paweł Kojs
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie
Dr Barbara Majchrzak
Katedra Biochemii, Biotechnologii i Ekotoksykologii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
Dr Mirosława Mierczyk-Sawicka
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Komitet Redakcyjny
Dr Jerzy Parusel
Dr Michał Romańczyk
Mgr Agnieszka Wower
Mgr Marta Duda
Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska