Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemobrss has a deprecated constructor in /www/cdpgs_www/cdpgs/plugins/system/obrss/obrss.php on line 16
Jubileuszowe numery "Przyrody Górnego Śląska" - CDPGŚ

Jubileuszowe numery "Przyrody Górnego Śląska"

Jerzy B. Parusel | aktualizacja: 29 wrzesień 2020


Notice: Undefined property: stdClass::$urla in /www/cdpgs_www/cdpgs/templates/yoo_master/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default_links.php on line 20

Notice: Undefined property: stdClass::$urlb in /www/cdpgs_www/cdpgs/templates/yoo_master/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default_links.php on line 20

Notice: Undefined property: stdClass::$urlc in /www/cdpgs_www/cdpgs/templates/yoo_master/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default_links.php on line 20

Jesienią 1995 roku ukazał się pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska” – biuletynu (obecnie czasopisma) Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Latem i jesienią 2020 roku, a więc po 25 latach, ukazały się dwa jubileuszowe - 100 i 101 - numery tego kwartalnika popularnonaukowego poświęconego przyrodzie Górnego Śląska i obszarom z nim sąsiadującym.

Zapraszamy do lektury jubileuszowych i kolejnych numerów „Przyrody Górnego Śląska” oraz zachęcamy do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.

Czytaj także: Sto numerów '"Przyrody Górnego Śląska"!

PGS 100  PGS 2020 101 okladka Copy

 

Sto pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska”

Zgodnie z zapowiedzią oddajemy do rąk Czytelników 101. numer „Przyrody Górnego Śląska”, który jest także specjalnym numerem jubileuszowym. Numer ten poświęcony jest przyrodzie nieożywionej województwa śląskiego. Do jego przygotowania poprosiłem przyrodników z Instytutu Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Przyroda nieożywiona na łamach „Przyrody Górnego Śląska” była prezentowana prawie w każdym jej numerze (artykułów geologicznych opublikowano 77). W pierwszym numerze, który ukazał się jesienią 1995 roku, problematykę tę zapoczątkował artykuł „Kiedy węgiel był zielony”, napisany przez profesorów Sonię Dybową-Jachowicz i Aleksandra Jachowicza z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. Przyznam, że kopalny świat roślin karbońskich fascynował mnie od dzieciństwa, kiedy mnóstwo czasu spędzałem z kolegami na terenie odkrywkowej kopalni węgla kamiennego „Lucyna” w Murckach. To tam poznawałem odciski skrzypów i paproci z karbońskiego lasu, które liczyły sobie kilkaset milionów lat.

W sto pierwszym numerze „Przyrody Górnego Śląska” publikujemy 6 artykułów, które ukazują budowę geologiczną, rzeźbę terenu i gleby oraz wody powierzchniowe i podziemne. Na ostatniej stronie zamieszczono artykuł o tarnogórskim górnictwie i podziemiach, których wartość geologiczna, geomorfologiczna, hydrologiczna i biologiczna oraz historyczno-kulturowa została dostrzeżona i obiekt ten znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Artykuły te nie wyczerpują oczywiście tematyki zasobów przyrody nieożywionej i ich ochrony w województwie śląskim.

Zachęcam Czytelników do lektury jesiennego numeru „Przyrody Górnego Śląska” i do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.

Jerzy Parusel
Redaktor naczelny

 

 Spis treści nr 101/2020:

Numer monograficzny – Przyroda nieożywiona województwa śląskiego

Absalon D. 2020. Wody powierzchniowe województwa śląskiego. PGŚ 101, s. 10-12.

Chybiorz R. 2020. Budowa geologiczna województwa śląskiego. PGŚ 101, s. 3-6.

Fajer M. 2020. Rzeźba terenu w województwie śląskim. PGŚ 101, s. 7-9.

Gąsior M. 2020. Skała i woda. Tarnogórski pejzaż przyrody nieożywionej. PGŚ 101, s. 16.

Matysik M. 2020. Wody podziemne w województwie śląskim. PGŚ 101, s. 13-15.

Parusel J. B. 2020. Sto pierwszy numer "Przyrody Górnego Śląska". PGŚ 101, s. 2.

 

Cena: 4 zł

Zamów na stronie (bezpłatna przesyłka!): Zamawianie i wysyłka

Zamów prenumeratę "Przyrody Górnego Śląska" na stronie (bezpłatna przesyłka!): Warunki prenumeraty

Strona internetowa kwartalnika: Przyroda Górnego Śląska

 

Podziel się ze społecznością

×