Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia

Redakcja strony

179. ŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIE SZWENDANIE OKOLICZNE. Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia

Data: 7 listopada 2020, trasa całodzienna
Zbiórka: godzina 10.00, przystanek ZTM Murcki Wzgórze Wandy nż.

Gościem specjalnym tej edycji Szwendań będzie dr Jerzy Parusel.

Więcej informacji na stronie instytucji Katowice Miasto Ogrodów: http://miasto-ogrodow.eu/news/view/id/558

Zubry pszczynskie Copy

Jubileuszowe numery "Przyrody Górnego Śląska"

Jerzy B. Parusel

Jesienią 1995 roku ukazał się pierwszy numer „Przyrody Górnego Śląska” – biuletynu (obecnie czasopisma) Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Latem i jesienią 2020 roku, a więc po 25 latach, ukazały się dwa jubileuszowe - 100 i 101 - numery tego kwartalnika popularnonaukowego poświęconego przyrodzie Górnego Śląska i obszarom z nim sąsiadującym.

Zapraszamy do lektury jubileuszowych i kolejnych numerów „Przyrody Górnego Śląska” oraz zachęcamy do dzielenia się z innymi swoimi obserwacjami przyrodniczymi i troskami o przyrodę w miejscu swojego zamieszkania.

Czytaj także: Sto numerów '"Przyrody Górnego Śląska"!

PGS 100  PGS 2020 101 okladka Copy

Sekrety śląskiej przyrody w Radiu eM

Jerzy B. Parusel

radio eM logo
 
Audycje radiowe nagrane w Radiu eM Archidiecezji Katowickiej w Katowicach
Sekrety Przyrody
Redaktor prowadzący: Katarzyna Widera-Podsiadło
Jerzy Parusel, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
 

Tymczasowe zasady korzystania z Biblioteki

Marta Duda

Zasady obsługi czytelników Biblioteki Centrum w czasie trwania stanu epidemii - aktualizacja 22.10.2020

Od 5 października br. Biblioteka Centrum będzie ponownie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach  8.00 - 16.00.

Wypożyczenia książek nadal będą realizowane po wcześniejszym kontakcie mailowym lub telefonicznym ze starszym referentem ds. zbiorów bibliotecznych i wydawnictw - panią Martą Dudą. Zamówienia należy składać na następujący adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc na nr tel. (32) 757 47 21, 757 47 26 wew. 622.

Czytelnia czasopism będzie nieczynna do odwołania.

Tymczasowo oferujemy usługę on-line w postaci bezpłatnego skanowania (max. 10 stron do formatu A4) i przesłania plików drogą elektroniczną.

Katalog zbiorów bibliotecznych Centrum przeglądać można pod adresem: http://biblioteka.cdpgs.katowice.pl/

Zachęcamy również do korzystania z zasobów kolekcji „Natura Silesiae” w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, która zawiera wiele ciekawych materiałów dotyczących śląskiej przyrody, w tym również nasze wydawnictwa, na stronie: https://www.sbc.org.pl/dlibra/collectiondescription/244

Jeśli wprowadzone ograniczenia działalności wpływałyby na realizację badań naukowych lub innych przygotowywanych terminowych prac, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Komunikat

Agnieszka Wower

W trosce o zdrowie mieszkańców dostępność do Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, jako jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Śląskiego zostaje ograniczona do odwołania, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Urzędzie Marszałkowskim.

Prosimy o śledzenie naszych kanałów informacyjnych, za pomocą których będziemy informować o zmianach.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi apelujemy, aby kontakty z pracownikami Centrum odbywały się tylko i wyłącznie poprzez korespondencję elektroniczną, tradycyjną lub telefonicznie.

Telefon do sekretariatu Centrum: (+48 32) 757 47 21, 757 47 26

Wykaz adresów mailowych pracowników Centrum: http://www.cdpgs.katowice.pl/o-centrum/pracownicy

Ogranicza się dostępność Centrum dla interesariuszy zewnętrznych. W wyjątkowych, ściśle określonych i ograniczonych do niezbędnego minimum sytuacjach kontakt osobisty z pracownikami Centrum będzie możliwy po uprzednim umówieniu spotkania drogą mailową pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu: (+48 32) 757 47 21, 757 47 26

Umówiony na spotkanie interesariusz zewnętrzny powinien stawić się przy wejściu do budynku (BIPROMET S.A.) przy ul. Granicznej 29, skontaktować się z portierem lub telefonicznie z pracownikiem Centrum, który zejdzie do interesariusza na portiernię i zaprowadzi go na miejsce spotkania. Po zakończeniu spotkania pracownik Centrum odprowadzi interesariusza z powrotem na portiernię.

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!

Nowości wydawnicze 2019/2020

Marta Duda, Agnieszka Wower

Polecamy wyjątkową pozycję - drugi tom "Słownika biograficznego przyrodników śląskich" (2019), autorstwa Mirosława Syniawy, oraz dwa ostatnie numery kwartalnika "Przyroda Górnego Śląska" (98/2019, 99/2020), poświęcone w całości jubileuszowi 50. lecia Biologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1969-2019). Pozycje te dostępne są w sprzedaży oraz w bibliotece fachowej Centrum. W 2019 roku ukazała się również książka autorstwa Michała Romańczyka i Zbigniewa Wilczka pt. "Zróżnicowanie i ochrona roślinności zaroślowej oraz leśnej Doliny Górnej Wisły (Kotlina Oświęcimska, Podkarpacie Północne)", która rozdawana jest bezpłatnie.

2019 BiograficznySlownikPrzyrodSlaskich tom2 2019 PGS 98 PGS 98
PGS 99 2020 okladka

Relacja z obchodów jubileuszu 25-lecia Centrum

Jerzy B. Parusel, Agnieszka Wower

W dniu 15 grudnia 1992 roku Zarządzeniem Nr 204/92 Wojewody Katowickiego, Wojciecha Czecha, zostało powołane Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W grudniu 2017 roku przypadała rocznica 25-lecia działalności Centrum.

Uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia Centrum odbyły się dnia 16 maja 2018 roku w historycznej Sali Sejmu Śląskiego, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi. Patronatu medialnego udzieliły Radio Katowice i Telewizja Katowice.

W ramach obchodów odbyło się seminarium naukowe, krótki koncert muzyczny oraz wystawa zdjęć pracowników Centrum. W uroczystości udział wzięli zaproszeni przedstawiciele regionalnych organów ochrony przyrody oraz współpracujące z Centrum instytucje i osoby.

Z okazji jubileuszu Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zostało odznaczone przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

seminarium25latCDPGS odznaka2

 2a ZlotaOdznakaHonorowa dyplom fot KSokol 2018 05 16
 2b ZlotaOdznakaHonorowa medal fot KSokol 2018 05 16